Styl kolonialny, czyli kolorowo i klasycznie.

Właściwie mogłabym zacząć od poszukania i dotarcia wśród naszych czytelników do zwolenników stylu kolonialnego.

Czy styl ten wzbudza sentyment i zainteresowanie? Czy raczej kojarzy się z ciężkimi meblami i dla niektórych oczywiście z przytłaczającą stylizacją wnętrza?

Styl kolonialny to właściwie podział na typowo amerykański, i ten klasyczny odwołujący się do tradycji XIX w.

To, co łączy oba style to pięknie zdobione meble, bogactwo dodatków, odwołanie do tradycji.

Klasyczny XIX w. styl kolonialny stwarza we wnętrzu poczucie bezpieczeństwa, oazę spokoju i ciepła. Wchodząc do tak urządzonego wnętrza mamy poczucie przeniesienia się w czasie do dalekiej przeszłości. Cechy charakterystyczne to bogato zdobione i ręcznie żłobione meble często w ciemnej barwie, bogactwo faktur w dodatkach, zasłonach, firankach, poduchach, ale i zdobienie ścian w oparciu o zastosowanie kolorystyki ziemi. No i kwiaty, duża ilość ciętych i doniczkowych, często odmian egzotycznych. Dopełnieniem wnętrza są dodatki w postaci bogato zdobionych ram, obrazów o przesłaniu historycznym wzmacniającym klimat wnętrza. Zastawa stołowa – ręcznie wykonana i zdobiona oraz figurki o różnym kształcie i wielkości – dla jednych kiczowate – dla innych podstawa kolonialnego stylu w mieszkaniu, często jako pamiątka z podróży.

Patrząc za poniższe zdjęcia mamy wrażenie, że wszystko gra, że mimo tak różnorodnej ilości materiałów, faktur i ozdób to wnętrze jest klimatyczne, przytulne, wyciszające po ciężkim dniu pracy i wcale nie przesadzone w swoim bogactwie.

Przyznam się Wam, że wielką fanką tego stylu nie jestem, ale bardzo doceniam płynącą z jego wnętrza tradycję i konsekwencję, która skutecznie mogłaby przekonać niejednego nieprzekonanego to tego wymagającego stylu.
ObrazekObrazekOdmiana amerykańska stylu kolonialnego wprowadza uporządkowanie i pewien ład choćby w rozplanowaniu przestrzeni. W centralnej osi domu przestronny hol ze schodami, po jednej stronie salon, po drugiej jadalnia, w głębi duża kuchnia, a na piętrze prywatne sypialnie i łazienki. Większość pomieszczeń w tym stylu cechuje dość znaczna wielkość. Używane we wnętrzach materiały to plecione ręcznie koce i pledy, naturalnie zdobione drewno, motywy kwiatowe na ścianach, co w przeważającym stopniu nadaje wnętrzu rustykalny charakter.

Zamożniejsze domy amerykańskiego kolonializmu cechuje bogactwo materiału poprzez zastosowanie choćby parkietu z mahoniu, bądź wiśni. Wnętrze dekorowane jest orientalnymi dodatkami: rzeźbami, obrazami, mosiężnymi żyrandolami, tak silnie związanymi z tradycyjnym stylem kolonialnym.

Styl ten ewoluuje, odchodząc od tradycyjnych rozwiązać, na rzecz funkcjonalności. Obok prostych i nowoczesnych z elementami kolonialnymi spotkać możemy nadal typowo tradycyjne bogato zdobione mieszkania wzorowane na XIX w. projektach.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Obrazek

styl kolonialny dziś 5pg

Autor: MK

Źródło: pinterest.com, decoratorium.pl, e-aranżacje.pl,

Reklamy