Drewno w łazience

Wiele jest opinii negujących zasadność stosowania drewna w łazience. Jednak wbrew powszechnej opinii drewno dobrze spisuje się w miejscach wysokiej wilgotności. Dziś kilka cennych rad jaki gatunek wybrać i jakie zasady konserwacji stosować, by móc cieszyć się oryginalną i stylową łazienką przez długie lata.

Po pierwsze należy kupować z dobrego źródła, dlatego że w sklepach jest wiele podróbek, które może i drewno przypominają, ale poprzez oklejenie folią drewnopochodną nie nadają się do łazienki.

Należy zwracać uwagę na twardość i odporność na odkształcanie – właściwość mierzona tzw. współczynnikiem skurczu i przedstawiana w procentach. Im wyższy procent, tym drewno bardziej skłonne do odkształceń.Informacje te uzyskamy od producenta i w sklepach.

Zdecydowanie unikajcie zakupu krajowych gatunków drewna, szczególnie litego drewna. Jego konstrukcja źle reaguje na wilgotność.

Postawcie na drewno egzotyczne- bambusowe: tek, iroko, merbau. Drewno tekowe dzięki posiadanej strukturze i dużej zawartości naturalnych olejków oraz kwasu krzemowego jest bardzo stabilne wymiarowo, trwałe i odporne na dużą wilgoć. A przy tym bardzo eleganckie. Proste zastosowanie bambusowych desek tarasowych na podłodze i np. obudowanie wanny w połączeniu z bielą i czernią to gwarancja uzyskania efektu najwyższej klasy i trwałości.

Pamiętajcie o impregnacji, zabezpieczającej przed biokorozją i środkach ochronno-dekoracyjnych, które zapobiegną wchłanianiu wilgoci. Nawet najbardziej odporny gatunek posiadający w swej strukturze dużą ilość barwników, żywić i olejków wymaga zabezpieczenia, by mógł służyć przez lata. Skutkiem niezaimpregnowania może być rozwój grzybów i pleśni. Impregnację najlepiej wykonać jeszcze przed położeniem desek na podłodze czy innej wybranej powierzchni.

Na koniec należy zastosować olej do drewna. Jest to zabieg ochronno dekoracyjny. Podobnie jak w przypadku impregnacji wykonajmy go przed położeniem drewna z każdej strony deski- od spodu deski, w szczelinach, w miejscach cięć i również bardzo dokładnie.

Zastosowanie się do powyższych wskazówek i dokładnie ich wykonanie to gwarancja skuteczności naszej podłogi przez długie lata.

A oto kilka pomysłów na zastosowanie tego materiału w łazience. Jak Wam się podoba? Może macie już w swoich łazienkach drewno? Czekam na opinie.

ObrazekObrazekObrazek

Obrazek

ObrazekObrazekObrazekObrazekAutor: MK.

Źródło: domosfera.pl, dobrzemieszkaj.pl, archtrend.pl, 123budujemy.pl, opendoor.pl, arch.blox.pl, wnetrzaplus.pl, dom-i-my.mojabudowa.pl

Reklamy

One response to “Drewno w łazience

Możliwość komentowania jest wyłączona.