Co z tą ścianą?

Wielokrotne pytania od Was drodzy czytelnicy skłoniły nas do przybliżenia aranżacji ścian w mieszkaniach po remoncie.

„Mieszkanie mamy umeblowane, właściwie nic w nim nie brakuje, ale chcemy zmiany – odmiany i ożywienia wnętrza…” czytamy w mailach od Was.

Jeśli chcemy uzyskać niebanalny efekt w gotowym wykończonym wnętrzu nie wymagane jest całkowite jego przearanżowanie. Wystarczy skupić się na ścianach w określonym wnętrzu naszego „m”.

Dziś zaproponujemy kilka możliwości na zmianę wizerunku np. salonu poprzez ozdobę ściany!

1. Pierwsza z możliwości to zmiana koloru jednej ze ścian. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów farb i którą wybrać?

– lateksowe, akrylowe, emulsyjne, w połysku, macie, półmacie, satynie? Czy to ma znaczenie? Ogromne!

Ważne, by farba we wnętrzu spełniania wymagane normy i testy europejskie, a dla osób uczulonych wszystkie atesty i rekomendacje Polskiego Towarzystwa Alergologicznego. Warto orientować się, którzy producenci dbają o takie atesty.

Istotne przy posiadaniu pociech w domu oprócz atestów PTA jest możliwość zmywania farby bez utraty koloru.

Jeżeli struktura ścian nie jest idealnie gładka to unikajcie połysku, satyny i półmatu, gdyż wyodrębni on tylko defekty, które zapewne każdy z nas chce ukryć. Opcją najbezpieczniejszą będzie mat albo super mat oferowany przez fińską firmę Tikkurila. Oczywiście ilość światła, jaka wpada do pomieszczenia również wpływa na kolor na ścianie i jego postrzeganie.

Ciemne barwy stosowałabym na jednej – bądź ewentualnie 2 ścianach, żeby nie przytłoczyć wnętrza, chyba że jest bardzo duże. Na rynku dostępne są tańsze i droższe firmy oferujące farby w niezliczonej ilości barw- to od naszego budżetu zależy, który typ zastosujemy w swoim „m”.

Ja w swoim zastosowałam Tikkurilę Optiva mat i jestem bardzo zadowolona trwałością, zmywalnością i walorami farby – polecam!

ObrazekObrazek

2. Warto również zastosować strukturę, w postaci farb i tynków dekoracyjnych. Tynki dekoracyjne skutecznie ukryją niedoskonałości naszych ścian. Istnieją tynki mozaikowe, strukturalne, zewnętrzne i gipsowe.

Obrazek

ObrazekObrazek

3. Unikalnym sposobem na odmianę „m” jest cegła. Imitację cegły w pięknych barwach i 3 fakturach: Rustic, Country, DF/NF proponuje firma STEGU – łatwe w montażu, wygodne w użytkowaniu, z możliwością pomalowania na dowolny kolor i opcją wewnętrznego i zewnętrznego montażu cegły na wzór cegły belgijskiej. Polski produkt godny polecenia, a ponadto zawsze chętnie doradzą i pomogą. Pochwalę się Wam – razem z mężem mamy je w swoim „m”, a ze strony internetowej Stegu uzyskaliśmy wiele cennych informacji. Warto dodać, że w swojej ofercie mają też różne rodzaje kamienia dekoracyjnego i kamień naturalny.

ObrazekObrazekObrazek4. Tapeta/ fototapeta – nigdy nie wyjdzie z mody, a motyw o jakim marzymy możemy za pomocą firm je produkujących sami wprowadzić do wnętrza. Niektóre z firm specjalizują się tylko montażem fototapet, inne w ramach zamówienia oferują również montaż. Pamiętajcie ściany muszą gładkie, by ładnie eksponowały nadruk.

ObrazekObrazekObrazek5. Może zainteresuje Was oferta firmy Loft System. Proponują oni piękne i efektowne panele ścienne, przestrzenne i 3d. Można je malować, a efekt jest bardzo ciekawy. Mamy dwa typy montażu, z wyodrębnieniem łączeń poszczególnych elementów. Przeciętna wielkość jednego elementu to 50cm/50cm. Drugi sposób to zagipsowanie i wygładzenie szczelin po zamontowaniu, a następnie pomalowanie.

ObrazekObrazek6. Drewno w mieszkaniu – bardzo fajny pomysł, nie tylko na podłodze, w meblach i dodatkach, może na ścianie bądź na kominku?

ObrazekObrazek

7. Ostatnią z dzisiejszych propozycji jest rysunek, napis w formie naklejki, albo namalowany na ścianie. Wszystko zależy od naszej inwencji. W sklepach dostępne są gotowe szablony, można tez zamówić własną kompozycję.

ObrazekObrazek

Głowę mam pełną pomysłów. Każde wnętrze może stać się wyjątkowe. Naprawdę nie trzeba wiele. O sądzicie o dzisiejszych pomysłach na ścianę?

Autor: MK

Źródło: dekoratorniatv.pl/aranzacje/_glowna/index.php, tynkidekoracyjne.info.

Reklamy