Prowansja

Weekend majowy za nami! Szukając inspiracji, która właściwie znalazła mnie sama zdecydowałam przedstawić Wam cykl tekstów na temat stylów, ich cech charakterystycznych oraz możliwości ich aranżacji z innymi w oryginalny sposób.

Pierwsze natchnienie przyszło na ślubie mojej siostry właśnie w minioną majówkę! Odbyło się ono w przepięknej Restauracji nad Jeziorem. Sala odnowiona, powiększona przybrała bardzo ciekawą aranżację zbliżoną do stylu prowansalskiego. Stąd pierwszy tekst z cyklu „Stylomania” będzie dedykacją dla fascynatów tego klimatu.

Klimat prowansji może zachwycić każdego i każdy może znaleźć w nim swoje odzwierciedlenie. Urok jaki niesie ze sobą południowa część Francji pojawia się coraz odważniej nie tylko w hotelach, restauracjach, ale i prywatne wnętrza wykorzystują jego cechy.

Styl ten wykorzystuje pastelowe kolory, ze szczególnym uwzględnieniem lawendy, błęliktu, odcieni fioletu, barw naturalnych kamieni. Ponadto smak wina, duża ilość ziół i kwiatów, kamienne dekoracje, bogato zdobione meble w bieli czy naturalnym kolorze drewna, bogactwo dekoracyjne wnętrza. Dekoracja jest bardzo ważna: świece, ozdobne aniołki i inne bibeloty nadają wnętrzu klimat. Często pojawiają się piękne firanki z delikatnych tkanin, nogi u mebli nabierające bajecznych kształtów: od tych w stylu Ludwik, po naturalnie żłobione kule, duża ilość koszyków do przechowywania różnych rzeczy jako element dekoracyjny, zdobione poduchy na krzesłach, kwiatowe pastelowe wzory na kocach, kanapach i bele na suficie w naturalnym kolorze drewna.

Generalnie jest mi do niego bardzo blisko, gdyż nawiązuje on do klimatu wsi i domowego ciepła – co wiąże się z moim dzieciństwem.

Ciekawym dodatkiem będzie zastosowanie faktury na ścianie, położenie cegły bądź kamienia albo zrobienie przecierek shabby chic na meblach.

Oryginalności wnętrzu nadaje wykorzystanie rzeczy znajdujących się obok nas np. zrobienie lampy ze słoika czy zielnika z kosza wiklinowego.

Każde wnętrze w tym stylu będzie unikatowe, bo każdy wykorzysta w nim swój własny pomysł na dodatki. Nie jest powiedziane, że jego elementy nie wpiszą się w nowoczesne wnętrze. Wręcz przeciwnie zachęcam do łączenia stylów.

Kilka propozycji mniej lub bardziej zdobionych prezentuję poniżej. Jednocześnie zaznaczam, że styl ten to nie tylko salon. Kuchnia, taras czy sypialnia tez świetnie go wyeksponują…

Obrazek

ObrazekObrazek

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekPrzekonuje Was ten styl wnętrza? Co zmienilibyście? Co dodalibyście w tak zdobionym wnętrzu? Czekam na opinie!

Autor: MK

Źródło: e-aranzacje.pl, blog.desigbywoman.pl,lawendowykredens.blog.pl, lovingir.pl, regiodom.pl, littleemmaenglishhome.blogspot.com, projekty-wnetrz.pl,

Reklamy